İstanbul
Ataşehir

ÇOCUĞUM OKULA BAŞLIYOR

ÇOCUĞUM OKULA BAŞLIYOR

Yaz ayı hızlıca geçmiş, tatil bitmiş ve okulun ilk günü gelmiş çatmıştır. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki; anne ve babalar için bu gün ne kadar kaygı uyandırıyorsa, çocuğunuz açısından da aynı şekilde olacaktır. Çünkü sözel olarak ifade edilmese bile, anne ve babanın yaşadığı duygular çocuğun duyguların yön verir.

   Çocuk okula başlayacağı ilk gün heyecan ve umut dolu beklentilerle uyanır ve heyecanlıdır. Anne baba olarak sizler de en az onun kadar heyecanlı olacaksınız. Çocuk ve anne-baba hayatın bu yeni dönemine adım atarken karmaşık duygular içindedir. Okula başlangıç sürecinin her birinizin yaşamında belli bir çağın artık sona erdiği anlamına geldiğini fark ettiğinizde kaygı duymanız normaldir ancak çocuğunuzun yanında herhangi bir kaygı belirtisi göstermemeye çalışmalısınız.

   Okulun o ilk günü gelmeden çocuğunuzla sakin bir ortamda belli kararlar alın ve karşılıklı konuşun. Onu okulla ilgili bilgilendirin ve olumsuz yönde etkilememeye çalışın. Onu rahatlatın, yanında olmadığınızda da mutlu ve rahat olacağına dair ona güven verin. Sorduğu sorulara özenle ve doğru yanıtlar verin.

   Birlikte evden çıktığınızda çocuğunuza sakin, gerginlikten uzak ve mutlu görünmeniz çok önemlidir. Çocuğunuz okula girdiğiniz anlarda tedirgin görünmeye başlarsa, kendini iyi hissedeceğini, her şeyin yolunda gideceğini ona anımsatın. Diğer çocukların dostça davranacaklarını, öğretmenin onun kendi sınıfında olmasını sabırsızlıkla beklediğini söyleyin. Okul biter bitmez onu almaya geleceğinizi veya servis aracına bindireceğinizi özellikle belirtin. Çocuğunuzun endişesini ve sıkıntısını artıracağı için kaygılandığınızı veya üzüldüğünüzü ona belli etmemeye çalışın. 

 

Buradan hareketle; 

 

   Okul bir bakıma evde kazanılan eğitimin sınandığı yerdir. Ancak okula başlamakla anne babanın eğitici görevini tümden öğretmene aktardığını düşünmek de yanlış olur. Genel anlamda eğitim, evde ve okulda ortaklaşa yürütülen bir süreçtir. Bu beraberlikte birlikte ve hemfikir olmak çok önemlidir. Yeni eğitim döneminde birlikte güzel başlangıçlar yapmak ve çocuklarımızda olumlu bir okul algısı oluşturmak dileğiyle…

 

Ataşehir Neşe Erberk Anaokulu

                                                                                             Rehberlik Servisi