ÇOCUKLARDA CİNSEL GELİŞİM EVRELERİ

ÇOCUKLARDA CİNSEL GELİŞİM EVRELERİ

 

 

2- 3 YAŞ ARASI

   Kız veya erkek olduğunu ilk yaşlardan itibaren ayırt edebilir. Çıplak olmaktan ve meraklı bir şekilde kendisine dokunmaktan hoşlanır.

2 yaşından itibaren ise karşısındakinin kız mı, erkek mi olduğunu ayırt edebilir ancak; fiziksel olarak kız ve erkek arasındaki farklardan henüz haberdar değildir.

3- 4 YAŞ ARASI

   Kendi cinsel organlarıyla, karşı cinsinkinin farklı olduğunu fark edip, merak etmeye ve sorular sormaya başlar. Öeğin daha çok kız çocukların sorduğu; “ Benim neden pipim yok?” sorusuna vereceğimiz yanıt, “ Büyüdüklerinde çocuk doğurabilmeleri için kızların pipisi değil ( kültürünüzde vajinaya ne ad verdiyseniz çocular için, onu kullanabilirsiniz) kukusu vardır.” Şeklinde olmalıdır.

   Genellikle bu yaştaki çocuğun sorduğu sorular cinsel içerikli değildir.Organların idrar yapma ile ilgili rolü onun için ön plandadır. O nedenle sadece farklı olduklarını bilmesi yeterlidir.Bu dönemde çocuğa, sorduğu soru kadar açıklama yapmalı; anlama düzeyinin ötesinde, ayrıntılı ve kafasını karıştıracak açıklamalar yapılmamalıdır.

 

4- 5 YAŞ ARASI

Bu dönemde; bebeklerin nasıl olduğunu ve nasıl doğduğunu merak eder. Böyle sorular sorduğunda en basit olarak;‘’Bebek, annenin kaında olur ve doğuma kadar orada büyür ‘’ şeklinde bir bilgi verilebilir.

5 yaşından 8 yaşına kadar olan dönemde daha detaylı bilgi isterse; ‘’Bebeğin olabilmesi için anne ve babanın vücutlarında içte ve dışta özel organlar bulunur.Babanın tohumu ve annenin yumurtası; annenin kaında bir araya geldiğinde bebek oluşur ve annenin kaındaki özel yerde büyüyerek, doğum kanalından dışarı çıkar ‘’ şeklinde bir bilgi verilebilir.

Bir üst düzeyde; ‘’Annenin kaındaki özel yere rahim denir ve bebek doğana kadar burada, annenin kaından bebeğe giden bir kordonla beslenir’’  şeklinde bir bilgi verilebilir.

 

3 yaşla 5 yaş arasındaki çocukta; kendi bedeni ve erotik bölgesini keşif amacıyla masturbasyon davranışı görülebilir. Yoğun ve sürekli olmadığı sürece bu davranış son derece normaldir.

Çocuğunuz bu eylemi ortada yapıyorsa; sakin ve doğal bir şekilde ilgisini başka etkinlik alanlarına çekmeniz yeterlidir.

Gene bu dönemde çocuğun ilgisi; anne babasının arasındaki ilişkiye kayar. Karşı cinsteki ebeveyni ile evlenme düşünceleri geliştirebilir.

Bu dönemde anne babanın yapacağı şey; davranışlarıyla çocuğa; kendilerinin karı-koca olduğu mesajını vermektir.

O nedenle, çocukların kendi odalarında yatması ve anne babanın yatak odası kapısının kapalı olması bu anlamda çok önemlidir.

 

ÇOCUKLARIN CEVAP ARADIĞI SORULAR VE VERİLEBİLECEK YANITLAR

*Bebekler nereden dünyaya gelir?

Bebekler annenin kaında büyürler. Annenin kaında onların büyümesi için özel bir yer vardır.

*Bebekler nasıl doğar?

Bebek yeni doğduğunda çok küçüktür. Bu nedenle annenin kaındaki bir delikten kolayca dışarı çıkabilir.

*(Kız çocuğu)Büyüyünce benim de pipim olacak mı?

Sen kız doğdun ve kızlarınki senin gibi olur.

*(Erkek çocuğu) Neden kızların pipisi yok?

Kızların kukusu olur.(sizin kültürünüzde verilen isimle)

*Ben de büyüyünce anne/babamla evlenebilir miyim?

Çocuklar anne ve babalarıyla evlenmezler. Sen de büyüdüğün zaman birisine aşık olacak ve onunla evleneceksin.

*Niçin erkekler çocuk doğuramaz?

Erkeklerin çocuk doğurmak için karınlarında bebeğin doğana kadar büyümesini sağlayacak özel yer yoktur.

*Benim de çocuğum olacak mı?

Elbette. Büyüdüğünde  evleneceksin ve senin de çocuğun olacak.

*Bebek annenin kaına nasıl girer?

Anne ve baba birbirlerini sevdiklerinde babanın içindeki tohum/sperm annenin yumurtasıyla birleşir. Böylece anne kaında bebek oluşur. 

CİNSEL GELİŞİM KONUSUNDA DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER

*0- 6 yaş arasındaki çocuğunuzun yetişkinler gibi gerçeklik dünyasında değil, hayal / fantezi dünyasında olduğunu ve cinselliği sizler gibi algılamadığını unutmayın.

*Çocuğunuzun sorduğu soruya ‘’sence nasıl oluyor?’’ sorusunu sorarak ve cinsellikle ilgili bilgisini annelik-babalık sağduyunuzu kullanarak belirlemeye çalışın.

*Çocukların sorularına cevap verirken iki noktaya dikkat edin. Cevaplarınız doğru ve yaşına uygun olsun.

*Gerekli olduğunu düşünmedikçe çocuğunuza sorduğundan fazla bilgi vermeyin.

*Cinsellikle ilgili bilgileri anne babanın vermesi  en idealidir. Her konuda birbirleriyle iletişim içinde olan ailelerde, çocukların sorularına dışarıda  değil, anne babadan yanıt arayacağını unutmayın.

*Doğduktan sonra en geç 3 ay içinde çocuğunuzu kendi odasında yatırın. Alışkanlıkların 3. aydan itibaren oluştuğunu unutmayın.

* Çocuğunuza çıplaklık kavramını mahremiyet kavramı ile birlikte vermeye çalışın. Sizi görebileceği çıplaklık ölçüsü; erotik değil, doğal olmalıdır.

*Cinsellik içeren fotoğraf, yayın, film vs ortada bırakmama konusunda çok dikkatli olun ve çocuğunuzu bunlardan koruyun.

Çocuğunuz böyle bir duruma maruz kaldığında; soğukkanlı ve sakin olun. Sorduğu kadarına yanıt vererek, çocuğun tepkilerine göre tavır takının. Sormazsa üzerine gitmeyin.

*3 yaşından itibaren; çocuğunuzun kendisini koruması gerektiğine yönelik mesajları da ürkütmeden vermeye; özel bölge kavramını anlatmaya çalışın.

 

                                                                                                                    AİLE DANIŞMANI
                                                                                                                             ULUSLAR ARSI
 OYUN TERAPİSTİ

                                                                                                                                              ARZU DİNÇER