TEKNOLOJİNİN ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

      TEKNOLOJİNİN ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

 

Teknoloji ve çocuk dediğimiz zaman aklımıza ilk olarak; bilgisayar, televizyon, telefon ve internet gelmektedir. Baktığımız zaman yararları olan bu paylaşım ağlarının aslında zararları olabileceğinin de farkında olmalıyız. Örneğin; herhangi bir tanesine bağımlı olan yetişkin bir bireyin dahi sosyalleşmekte sorunlar yaşadığını görmekteyiz. Karşımızdakinin bir çocuk olduğunu ve gelişme çağında olduğunu göz önünde bulundurursak telefon, televizyon, internet veya bilgisayara bağımlı geliştiğini gördüğümüzde bunun sonuçları sosyal, duygusal ve fiziksel açıdan sorunlar doğurmaktadır.

 

Televizyon ve Çocuk

 

Yapılan araştırmalara göre şiddet mesajlarının olduğu filmlerin, çocuklarda korku duygusunun arttırdığı gözlemlenmiştir. Ayrıca saldırganlık ve şiddete karşı duyarsızlık gibi etkileri de bilinmektedir. Bununla beraber televizyon bağımlılığının obeziteyi tetiklediği görülmüştür.

Televizyon elbette ki çok güçlü bir haberleşme ve eğitim aracı olduğunu inkar edemeyiz. Önemli olan çocuklara uygun programları,çocukların ihtiyacı olduğu süre zarfında seyrettirmemizdir. Örneğin 1 ile 2 saat arasında bir sınırlama koyulması uygun olacaktır. Paylaşmayı, uzlaşmayı, sosyal mesajlar veren programları seyrettirmek önemlidir. Uzmanlara göre çocuklara hiç televizyon seyrettirmemek de doğru bir davranış değildir.

 

Televizyon’un sizi değil, sizin televizyonu kontrol edebileceğiniz bazı ipuçlarını uzmanlar şöyle sıralıyor;

 

İnternet ve Çocuk

 

Hayatımıza son birkaç yıldır giren internet, televizyon  gibi çoğu şeyi kolaylaştırmış bir iletişim ve bilgi edinme aracıdır. Özellikle çocuğunuz bir ödev hazırlayacağı zaman istediği bilgiye kolaylıkla ulaşabilmekte, eğitimsel bir şeyler izleyeceği zaman bu verilere yine kolaylıkla izleyebilmektedir.

İnternetin artı yönleri olduğu kadar eksi yönlerini de göz önünde bulundurmalıyız. İnternet kullanımında kontrollü olmalıyız. Örneğin bilgisayarcınız ile konuşup girilmesini istemediğiniz siteleri filtrelendirebilir (kullanıma kapattırabilir) ya da zaman ayarlaması yaparak belirli bir süreden sonra sayfanın otomatik kapatılmasını sağlayabilirsiniz. Teknoloji geliştikçe ayak uydurmak zorunda olduğumuz bir çağda yaşıyoruz elbet. Fakat buna ayak uydururken negatif yönleri unutmadan, yararlı bir biçimde ve yeterli zaman harcayarak hayatımıza hükmetmemesini sağlamak şüphesiz bizim elimizdedir.

Negatif Yönler neler olabilir;

1-Görme bozuklukları: Çocuğunuz bilgisayarın, tabletin veya telefonun başında çok fazla vakit geçirdiği zaman oluşabilecek olumsuz etkilerinden kaçınmalıyız.

2-Radyasyon riski: Teknolojik aletlerin hepsinde olduğu gibi bilgisayar, tablet veya telefonun da yaymış olduğu radyasyon riskini unutmamalıyız.

3-Duruş ve oturma bozuklukları: Bilgisayarın, tabletin veya telefonun başında çok fazla vakit geçiren çocuklarda belirli bir süreden sonra oturuşlarında bir rahatlık ve iskelet yapısının bozulabileceği gözlemlenmiştir.

4-Psikolojik problemler: Bilgisayara, tablete veya internete çok bağımlı yetişen çocuklarda, internete bağımlılık görülmektedir. Bunu da birçok alanda kullanabilmektedirler. Yemek yerken, uyumadan önce, sokağa çıktıklarında, arabada uzun yolculuk yaparken, vb.

 Bunun için neler yapabiliriz;