HASTANE VE DOKTOR KORKUSUNA İYİ GELECEK ÖNERİLER

HASTANE VE DOKTOR KORKUSUNA İYİ GELECEK ÖNERİLER

 

  Pek çok çocuk daha “Doktora gidiyoruz” cümlesini duyunca paniğe kapılır. Hemen hemen hiçbir çocuk doktora gitmeyi sevmez, ama bazıları gerçekten büyük korku yaşarlar. Anne babanın endişe ve korkuları, doktora gitme işinin fazla büyütülmesi ve yetişkinlerin sıklıkla kötü hastalıklardan bahsetmesi çocuklara hoş olmayan bir deneyimle karşı karşıya olduklarının işaretini verir.

  Doktora gitmenin korkutucu bir olaya dönüşmemesi için kendi korkularınızı yenmeli, çocuğunuza karşı dürüst davranmalı ve onu iyi hazırlamalısınız. Vereceğimiz öneriler bir sonraki doktor ziyaretinizde çocuğunuzun kendisini daha rahat ve sakin hissetmesine yardımcı olabilir.

1-Doktorculuk oynayın: Doktora gitmeden önce çocuğunuzun nelerle karşılaşacağını anlamasına yardımcı olmak için onu oyunlarla hazırlayabilirsiniz. Oyuncak bir doktor kiti ve beyaz doktor önlüğü alıp aynı hastanedeki gibi muayene yöntemlerini kullanarak oyuna başlayın. Boy ve kilo ölçümü yapın. Kalp atışlarını dinleyin. Ağız içi, göz ve kulak muayenelerini gerçekleştirin. En son muayene bitince rolleri değiştirin.

Yaşına yönelik doktor ziyaretlerini resimlerle anlatan kitapları onunla birlikte okumak ta işinize yarayabilir.

2-Çocuğunuza eşlik edin: Bazı ebeveynler, çocuklarını doktor randevularına götürme konusunda büyük anneden veya bakıcıdan destek alsa da, aslında ilk randevulara bizzat kendinizin götürmesi daha iyi olacaktır. Çocuğunuz sizi,  doktorun yanında rahat olduğunuzu ve ona güvendiğinizi görürse, kendi de aynı şekilde rahatlar.

3-Sevdiği bir oyuncağını yanınıza alın: Çocuğunuzun sevdiği bir battaniye, oyuncak veya bebek bu konuda çok işinize yarayabilir. Çocuğunuz o oyuncak yanındayken her şeyin yolunda gittiğini hisseder. Muayeneden korkmayan başka kardeşler varsa ilk olarak onların muayene olmasını sağlayabilirsiniz. Bu, korkusunu azaltacak ve onu da cesaretlendirecektir.

4-Korkularını ciddiye alın: “Korkma”, “Ağlama”, “Acıtmayacak” gibi sözler söylemekten kaçının. Çünkü bu tavır sizi daha az güvenilir ve inandırıcı yapar. Bunun yerine, bu tecrübenin gerekli olduğunu, onun sağlığı için yararlı olduğunu, çabucak biteceğini ve onun hep yanında olacağınızı söylemeniz daha yararlı olacaktır.

5-Çocuğunuzu kandırmayın: Çocuğunuz doktordan korkuyorsa, onu götüreceğinizi gizlemek sizin için daha uygun veya daha az yıpratıcı olabilir. Nereye gittiğinizi söylemeden evden çıkmak, bahaneler uydurmak, çocuğunuzda aldatılmışlık duygusu yaratır. Veya, “İğne canını hiç acıtmaz ki”, “Doktor seninle sadece konuşacak başka bir şey yapmayacak” gibi doğru olmayan sözlerle onu yatıştırmaya çalışmak, kontrol sırasında daha çok hırçınlaşmasından başka işe yaramaz. Sizin için çocuğunuzu üzmemenin bir yolu gibi görünse de bu yöntem başlı başına bir yanlıştır.

6-Kontrol sağlayın: Çocuğunuzu kucağınıza alarak muayene sedyesine birlikte oturabilirsiniz. Annesi veya babası onu koruyorken asla kötü bir şey olacağını düşünmezler. Ayrıca çocuklar, kişisel alanlarını ihlal ederek bir yabancının kendilerine dokunmalarından hoşlanmazlar. Bu nedenle ona seçme şansı tanıyın. Önce hangi kulağını muayene ettirmek istediğini sorun, veya muayene sırasında onun elini tutun. Ayrıca muayene adımlarını sırasıyla ona açıklayın.

7-Muayene sonrası için teklif sunun: Muayene sonrası doktordan ayrılırken çocuğunuza sarılın, bolca öpün, “Harikaydın”, “Çok başarılıydın” gibi takdir eden sözler söyleyin. Hastane çıkışında onu oyun parkına, sinemaya veya en sevdiği faaliyeti yapmaya götürme vaadi verebilir ve uygulayabilirsiniz.

 

8-Çocuk doktorunda işlerin yolunda gitmesi için bunlara dikkat edin:

*Bekleme süresin kısaltmak için önceden randevu alın.

*Doktora soracaklarınızı evde yazılı olarak kaydedin, genellikle o heyecanla sorulacaklar unutulur.

*Tüm kontrol muayenesi randevularına gidin. Çocuğunuz kontrol muayenesi sırasında sadece muayene edileceği, ağrı ve hastalıktan dolayı doktora gidiyor olmadığı için, doktor ziyareti daha iyi geçer ve iyi bir deneyim olarak belleğine yerleşir.

*Muayene sırasında çocuğunuzu teselli etmeyin, bu sadece gereksiz uzamalara neden olur. Muayene sonrası teselli çok daha önemlidir.

*Çocuğunuz doktora bilgi verebilecek yaştaysa, kendisi ile ilgili soruları cevaplamasına izin verin. Böylece çocuğunuz ile doktor arasında bir diyalog gelişir ve bu da çocuğunuzda güven oluşmasını, korkularını yenmesini sağlar.

*Çocuğunuz kendi başına soyunabiliyorsa, sadece gerçekten gerektiğinde yardım edin. Böylece doktor çocuğunuzun gelişim durumunu gözlemleyebilir.