ÇOCUKLAR NEDEN KARIN AĞRISINDAN YAKINIRLAR?

ÇOCUKLAR NEDEN KARIN AĞRISINDAN YAKINIRLAR?

 

Gaz sancıları ve ishal: Ani karın ağrılarında ishale çok sık rastlanır.Çocuk karnında ağrıyan bölgeyi belirleyemez,tüm karnını gösterir.Ağrıyla beraber bulantı ve ateş olabilir,sulu kaka da varsa durum netleşir.

İdrar yolları enfeksiyonları:Karnın alt tarafında kasıklara doğru ağrı,bel ağrısı olur.Bulantı,kusma,ateş olabilir.

Kabızlık: Karın ağrısında önemli sebeplerdendir. Kendi kakasından korkmak,iğrenmek,tuvaletten korkmak,kakayı geciktirmek,yeterli su tüketmemek kabızlık nedenlerindendir. Yeterli sıvı tüketimini

sağlamak,doğru tuvalet alışkanlığı kazandırmak sorunun çözümüne yardımcı olacaktır.

Parazitler: Mide bulantısına,karın ağrısına,makatta kaşıntıya,kansızlığa neden olurlar.Parazitler karın ağrısına sebep olsalar da bağırsak solucanları yumaklar halinde bağırsak tıkanmasına yol açarlar.Ağrı daha şiddetlenir.Hijyen kurallarına uymak,hekime danışmak gerekir.

Mide sorunları ve karın ağrısı: Çocuklar ağrı yerini tarif edemez ya da yaygın tarif eder.Göbek ve çevresi ağrır,ağrı gece artar,genellikle yemekle belli bir ilişkisi yoktur.Besin alımından sonra artabilir.Kusma gerçekleştiğinde rahatlar.Devam ediyorsa hekime danışılmalıdır.

Apandisit: İştahsızlık,karnın alt bölgesinde hassasiyet ve ağrı,ateş,mide bulantısı,kusma gibi belirtiler olur.Teşhis doktor muayenesi ile olur.Ağrı kesici ve ateş düşürücü kullanılmaz.Bölgeye sıcak uygulama yapılmaz.

Diğer nedenler: Sütte bulunan bir şeker olan laktoz bazı çocuklarda karın ağrısı,gaz sancısı,ishal ve kramplara neden olunur.Sindirilmesi güç gıdalar yenmesi iyi çiğnenmemesi nedenler arasındadır.Bulaşıcı sarılıklarda da karın ağrısı olur.Karnın sağ üst bölümü hassastır,ağrılıdır.Mide bulantısı ve koyu renk idrar sarılığı düşündürür.Doktor muayenesi gereklidir.

Psikolojik karın ağrıları: Özellikle okul çağı çocuklarındaki karın ağrılarında önemli yer tutar.Fiziksel muayenede problem olup olmadığı anlaşıldıktan sonra bu neden düşünülür.Okula uyum sağlayamayan ya da okuldaki bir durumdan memnun olmayan bir çocuk sabahları karın ağrısından şikayet eder.Tatil günleri ağrısı olmaz,şikayet etmez.Nedenler arasında;okulla ilgili sorunlar,hayatındaki bir düzen değişikliği,annenin çalışması,evden birinin uzaklaşması,ev değiştirilmesi,bir yakınını kaybetme,kardeşinin olması,anne-babanın tartışması veya ayrılması,arkadaş ilişkileri gibi nedenler psikolojik karın ağrısı nedenleridir.Çocuk endişesini,korkusunu,huzursuzluğunu yardım isteyene karın ağrısı ile ifade eder.Okul,anne-baba ve gerekirse psikolog birlikte hareket ederek sorunun çözümüne ulaşmaya çalışmalıdır.