Adapazarı
Neşe Erberk

Hayalim hep çocuklarla ilgili bir mesleğe yönelmekti

Gerek lise yıllarımda Robert Kolej’de, gerekse üniversite dönemimde Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümünde okurken hayalim hep çocuklarla ilgili bir mesleğe yönelmekti. Önce mankenlik tecrübelerimi kullanmayı tercih ederek 1987'de Erberk Kast ve Mankenlik Ajansı'mı kurdum. Mesleğe devam ettiğim 18 yıl boyunca organize etmekten en zevk aldığım bölüm çocuk defileleri oldu.Kızlarıma hamile kaldığımda ise onların gelecekleri ve eğitim hayatları ile ilgili hayaller kurmaya başladım.

Kızlarım bana anaokulu açmak ile ilgili ilham verdi…

Kızlarımın üçünün de farklılıkları beni “yetenek” kelimesi üzerinde düşündürdü. Nasıl ki her birey farklı karaktere sahipse, yine her bireyin farklı yetenekleri olduğunu düşünerek sorgulamalar yaptım. çevremdeki okulların eğitim sistemleriyle ilgili gördüğüm eksiklikler bana yetenek geliştirme ile ilgili bir program uygulama fikri verdi. Kızlarım Aralık 1999'da dünyaya geldikten sonra da 2002'de Levent'te ilk Joyfull House-Neşe Erberk Anaokulu'nu açtım.

Eğitimcilerimiz ve danışmanlarımızla Yetenek Geliştirme ve Rotasyon programını yarattık…

Eğitimcilerimiz ve danışmanlarımızla araştırmalar yaparak, yetenek geliştirmeye yönelik erken çocukluk döneminde yapılabilecek uygulamalar üzerinde hep birlikte çalıştık.

Sonunda rotasyon programımızı yarattık. Buna göre, klasik anaokulu anlayışındaki 3 yaş - 4 yaş - 5 yaş sınıf sistemi yerine kavram sınıfları yaptık. Yani çocuklar tüm günü bir sınıfta geçirmek yerine, program çerçevesinde kendi yaş gruplarıyla ama sınıf sınıf dolaşarak daha materyalce zengin dersliklerde eğitim alıyorlar. Anadili, Fen ve Doğa, Sanat, Bale-drama-müzik, İngilizce, Oyun sınıflarında ve bahçede oynayarak, yaşayarak öğreniyorlar.

Enerji topuyum ve tüm Türkiye’ye yaymayı hedefliyorum…

Genelde iflah olmaz bir enerji topuyumdur. Yerimde duramam, Etrafıma da bu enerjiyi yaymayı çok severim. Yaptığım işi sevmemden, kızlarımdan ve etrafımdaki çocuklardan sürekli enerji depoluyorum. Bu enerji ile de yarattığımız bu sistemin sadece İstanbul'da uygulanmayıp tüm Türkiye'ye yayılması kararını 2007'de alarak franchising sistemini kurdum. Her birini tek tek ve gururla ziyaret edip kontrol ettiğim okullarım bugün 50 sayısına ulaştı. İkinci hayalim çıtayı yükseltmekti. Eğitimdeki bu farklı uygulamamızı İlkokul seviyesine çıkarmak. Bunu da Ortaköy ve Malatya okullarımızla gerçekleştirdik. Şimdiki hayalim ise yurtdışında da okullar açarak Neşe Erberk Eğitim Kurumları tabelasını asabilmek…